IDS & IPS Çözümleri

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
work

Müşterilerimizdeki atak, ihlal ve tehditlerin tespiti için ağda gerçekleşen aktivitelerin izlenmesi, trafiğin analiz edilmesini sağlayan yöntemleri kapsayan saldırı tespit sistemleri önemli güvenlik bileşenlerinden biridir. Saldırı engelleme sistemleri ise saldırıların saptanıp önlenmesi işlemlerini kapsayan ağ güvenlik sistemleridir

Günümüzde ağların kompleks bir yapıya sahip olması, internet başta olmak üzere diğer ağlara birçok erişim noktası ile bağlı olması, siber saldırıların her geçen gün çeşitlenmesi ve artması, aynı zamanda bu karmaşık ağ sistemlerinin artık sadece şifreleme veya güvenlik duvarı ile korunamayacağı gibi gerçeklikler ağ trafiğinin devamlı izlenip saldırı girişimlerinin gerçek zamanlı olarak tespitini kaçınılmaz kılmıştır.

Saldırı Tespit ve Engelleme sistemleri ağı sık sık monitör etmek, olası tehditleri tanımlamak ve bunlarla ilgili olay loglarını tutmak, saldırıları durdurmak ve güvenlik yöneticilerine raporlamak gibi işlevlere sahiptir. Bu sistemler bazı durumlarda kurumların güvenlik politikalarındaki zayıflıkları ortaya çıkarmak için de kullanılabilmektedir. IDS/IPS aynı zamanda saldırganların ağla ilgili bilgi toplama faaliyetlerini algılayarak saldırganları bu erken aşamada da durdurabilme işlemini gerçekleştirebilirler. Bilişim Burada olarak müşterilerimize sunduğumuz IDS ve IPS çözümleriyle fark yaratmaktayız.